במסגרת הכנס השנתי של המועצה לשלום הילד שנערך באוניברסיטת בן גוריון, נחשף סקר חדש שביצעו עמותת "חברים בנגב" ואלו"ט שגילה את מצבם העגום של השירותים הבריאותיים המגיעים לילדים אוטיסטים באזורי הפריפריה, בזמן שבאזור המרכז המצב נראה שונה לחלוטין.

הסקר חושף כי מרבית הילדים המאובחנים כאוטיסטים ומתגוררים באזורי הפריפריה לא מקבלים את הטיפול הראוי המגיע להם במסגרות החינוכיות או בקהילה. זאת כאשר בדרום המצב הוא מהחמורים ביותר מאחר ו-81% מהילדים האוטיסטים לא מקבלים את הטיפולים המגיעים להם כמו: פזיותרפיה, פסיכולוג התפתחותי, ריפוי בעיסוק, קלינאי תקשורת ועוד.  

באר שבע. צילום: שרון טל

הסיבה למצב זה טמונה ככל הנראה במחסור הקשה שנוצר בעובדים פרא-רפואיים, זאת בשל טענות לתנאי עבודה שאינם הולמים ובזאת שכר נמוך ועומס רב על כל מטפל. חלק מנתוני הסקר מציגים כי מתוך 18 גני ילדים בבאר שבע בהם נמצאים ילדים אוטיסטים אשר אמורים לקבל את הטיפולים הפרא-רפואיים, 6 גנים בלד מספקים זאת בפועל. כמו כן, 46% מהורים לילדים אוטיסטים העידו כי ילידיהם לא מקבלים טיפול פיזיותרפיה, 41% לא מקבלים טיפול של קלינאי תקשורת ו-30% לא מקבלים טיפול של פסיכולוג התפתחותי.

מ"מ מנהלת האגף לקידום זכויות באלו"ט, עו"ד איילת דיין אמרה: "כבר למעלה מתשע שנים שמשרד הבריאות מודע לבעיה אך לא מצליח להביא לפתרון. יש המון דברים שאפשר לעשות – להכריז על מקצועות אלה כמקצועות במצוקה, לתת מלגות ומענקים לאנשי מקצוע כדי לעודד אותם לעבוד באזור הדרום ולפתוח הכשרות עוד היום. על משרד הבריאות לייצר תוכנית ארוכת טווח שתמפה את מספר המטפלים הקיימים כיום, תבין כמה מהם מתמחים באוטיזם ומהו בעצם הפער".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשרד עובד בימים אלו על תכנית שתיתן מענה לכלל האוכלוסיות הנזקקות בארץ. אנו מודעים למצוקה בתחום התפתחות הילד ופועלים לשיפור המצב בצוותים בראשות המנכ"ל והמשנה למנכ"ל. התכנית כוללת מבחני תמיכה לקופות, שקילת מבחני תמיכה ליחידות, שקילת מתן מענק לבעלי מקצוע שיגיעו לפריפריה, בדיקת צמצום ההחזרים, הגדלת השירות במערכת הציבורית והגדרת נוירולוגית ילדים כמקצוע מועדף".