אמש נודע כי מפעל הספינות הדרומי שבבעלותה של התעשייה האווירית – רמתא, אשר הוקם בבאר שבע בשנת 1967 צפוי להימכר, זאת כחלק מתהליך של רה ארגון שעברה בשנה האחרונה התעשייה האווירית וכעת ממשיכה להיפרד מנכסיה. מפעל רמתא צפוי ככל הנראה להימכר לבעלים של מספנות ישראל סמי קצב ושלומי פוגל. כך על פי דווחי "גלובס".

 הפיתוחים הצבאיים מבאר שבע

ידיעה זו מגיעה לאחר שבשנים האחרונות נצפתה ירידה משמעותית בהיקף הפעילות של רמתא שסיפקה לחיל הים 2 ספינות בלבד מדגם "דבורה" ו"סופר דבורה" ופעילותה עם חברות ברחבי העולם פסקה. כמו כן, בנובמבר האחרון שקלה התעשייה האווירית לסגור את מפעל רמתא הדרומי, כחלק מניסיון להוביל להתייעלות כלכלית. ידיעה שהובילה לדאגה בקרב מאות עובדי המפעל שחששו לפרנסתם.

 התעשייה האווירית לישראל

יתרה מכך, כחלק מניסיון נוסף להציל את המפעל מקריסה כלכלית, התעשייה האווירית נעזרה בחברת יעוץ חיצונית שהמליצה לערוך שינוי מהותי ברמתא ולהוביל פיתוח מערכות יבשה מתקדמות וכן להתמחות בתחום הרובוטיקה. המלצות שאולי יתממשו לאחר מכירת החברה.

גורמים מעורבים סיפרו כי זו אינה הפעם הראשונה שמתקיימים מגעים בין התעשייה האווירית לבעלים של מספנות ישראל וכי הרווח העיקרי של רכישה מסוג זה טמונה דווקא בקרקע ממנה פועל המפעל ששווה הרבה מאוד כסף ולא הטכנולוגיה אשר לפי מקורות יודעי דבר קיימת כיום גם במספנות ישראל.

ראש העיר, רוביק דנילוביץ' התייחס לפרסומים ואמר: "אני בקשר ישיר עם יו"ר התעשייה האווירית, הראל לוקר, והוא אמר לי דברים אחרים בנוגע לתוכניות של החברה לגבי פיתוח המפעל בבאר-שבע". בנוסף לכך, צפוי ראש העיר להיפגש בשבוע הבא עם מנכ"ל רמתא.