לאחרונה עומדת משטרת ישראל בפני ביקורת רבה, מצד אחד בגין אי טיפול בתיקי אלימות במשפחה באופן הראוי להם ומהצד השני בגין עלייה חדה בהגשת בקשות להארכת מעצר הנוגעות גם הן בעניינים משפחתיים לרוב.  

כפי שהביאה לידיעה מור שמעוני כתבת מעריב. מי שמתח ביקורת נוקבת על משטרת ישראל לאחרונה הוא שופט בית משפט השלום בבאר שבע יריב בן דוד, אשר אמר בשבוע שעבר במסגרת דיון: "ראוי כי קצין המשטרה יעשה שימוש בסמכותו לשחרור בתנאים עוד בתחנת המשטרה, במקום להכביד על בית המשפט”. זאת במסגרת דיון על הארכת מעצר בנוגע לאדם שנחשד כי תקף את אשתו במהלך ויכוח.

היכל המשפט באר שבע. צילום: שרון טל

מספר שעות לאחר שהבהיר השופט את דעתו בנושא המעצרים הלא מוצדקים, הגיעה לאולמו לא אחרת מאשתו של החשוד בתקיפה, גם במקרה זה לא חסך השופט בן דוד את הביקורת ואמר: “מדובר במשיבה ללא עבר פלילי אשר הזמינה את המשטרה נוכח התנהגותו האלימה של בעלה ומצאה עצמה עצורה. מדובר באם לתינוקת אשר נמסר כי היא מניקה אותה. גם כאן, כמו במקרה של בעלה של המשיבה, נקבע במשטרה כי המסוכנות נמוכה. ברי כי תיקים מסוג זה לא צריכים להגיע לפתחו של בית המשפט”.

במקרה השלישי שוב הגיעה לדיון בהארכת מעצר אישה החשודה בתקיפת בן זוגה וגם הפעם צוין כי רמת מסוכנותה לציבור נמוכה וייתרה מכך ניתנה המלצה לשחרור בערבות. לכן גם במקרה זה הוסיף השופט בן דוד ביקורת ואמר: “מעצרה של המשיבה למשך לילה היה מיותר בנסיבות החשד הסביר בתיק זה, ומקומם נוכח דוח הערכת המסוכנות המשטרתית וההמלצה המורה בו לשחרר את המשיבה”.

תגובת המשטרה לדברים: “אנו מיצרים על סיקור מוטה של מקרים בודדים. בשנים האחרונות קיימת ירידה מתמדת בכמות המעצרים בישראל. המעצר הינו כלי הכרחי שהחוק מקנה לאכיפת החוק, להגנה על קורבנות עבירה ולמניעת שיבוש חקירה. ולמרות זאת המשטרה נמנעת מלבצעו שלא לצורך. מטעמי צנעת הפרט וכבודם של החשודים לא נפרט אודות הנסיבות והממצאים שעלו מחקירת המקרים שתוארו. הבקשה להארכת מעצרם היא תולדה של צורכי החקירה בהתאם לעילות בחוק, ובפרט כשמדובר במקרים רגישים של אלימות בתוך המשפחה. תיקי החקירה הועברו לתביעה לצורך בחינת המשך ההליך הפלילי”.