לפני כחודש אושרה על ידי ועדת משנה של המועצה הארצי לתכנון ובנייה תכנית לביצוע הרחבה ליישוב מיתר. במסגרת התכנית שאושרה צפויים לקום 861 יחידות דיור צמודות קרקע, על שטח של 1,077 דונם.

אלא, שהתכנית עוררה התנגדות מצד ארגוני הגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים, הטוענים לשימוש בזבזני בקרקע ומסבירים כי ביצוע הרחבת היישוב הכוללת הקמת יחידות צמודות קרקע, תפגע ביישובים הוותיקים מסביב מאחר והרחבה זו מושכת אליה בעיקר אוכלוסייה חזקה. בנוסף, מוחים הארגונים השונים על קיום ההרחבה מאחר וחלק ממנה יעשה על שטח היער הסמוך ליישוב המשתרע על 160 דונם.  

מיתר. צילום: מועצה מקומית מיתר

לאור זאת, ביקשה רשות הטבע והגנים מהמועצה הארצית לתכנון ובנייה לדון מחדש באישור לתכנית ההרחבה. במסגרת הבקשה כתב מנכ"ל הרשות – שאול גולדשטיין: "אנחנו המיעוט סברנו כי אין מקום להרחיב את מיתר בעוד ועוד יחידות צמודות. מיתר ממוקמת סמוך לאזור תעסוקה מחוזי גדול, צמוד לכביש 6 ולרכבת בעתיד. בשל יתרונות מיקום אלה, יש משנה תוקף בניצול יעיל של הקרקע, על מנת לאפשר לנצל יתרונות אלה כמה שיותר. הערים באזורי הפריפריה סובלות מתחרות כפולה; מצד אחד עליהן להתחרות על אוכלוסייה חזקה מול מרכז הארץ, ומצד אחר מול היישובים הכפריים בסביבתם".

"יתרה מזו, הקמת צמודי קרקע רבים ביישובים מבוססים במרחב הדרום תפגע עוד יותר בערים הוותיקות ותקשה עליהן להתמודד במשיכת האוכלוסייה. המצב של אזילת הקרקעות ואובדן השטחים הפתוחים מחייב קביעת עיקרון של הגברת הצפיפות בפיתוח למגורים".