"באתי לחצות את הכביש, אני עם כיסא גלגלים, והייתה מדרכה מוגבהת שאי אפשר לרדת ממנה. גם לא היו אנשים בסביבה ולא היה אף אחד שיכול לעזור באותו הרגע לעבור.. גם אם רציתי לעבור לצד השני של הצומת, שם אין בכלל מדרכה, זה אזור עם עפר שקשה לעבור בו. אדם עם כיסא גלגלים שמנסה לחצות את הכביש בצומת יכול פשוט ליפול", מספרת אפרת וקנין מהחוויה האישית שעברה לפני מספר שבועות בעיר העתיקה. מדובר בצומת של הצטלבות הרחובות החלוץ (מספר 136) ורחוב אצ"ג, ממש ביציאה מהעיר העתיקה לכיוון קניון הנגב.

צילום: יהלי אוזן

מדובר בכביש סואן עם רכבים רבים שעוברים בו כל הזמן משלושה כיוונים והסכנה עבור אנשים עם מוגבלויות שמתניידים בכיסאות גלגלים היא ממשית. "מה שמפריע לי זה שהצומת קיים הרבה זמן והוא מאוד מסוכן. בן אדם צריך להיות על המדרכה, לא על הכביש, ובצד אחד אין בכלל מדרכה, ובמקום אחר אין הנמכה בשביל מעבר. זה לא בסדר", מוסיפה אפרת. היא טוענת כי פנתה בעקבות המקרה שלה לגורמי העירייה אך המפגע עדיין לא טופל. "לא יכולתי לעבור, זה היה נורא. גם לא היה אף אחד שיכל לעזור, זו תחושה של חוסר אונים. אמרתי שאולי אנסה לרדת מהמדרכה הגבוהה למרות זאת עם הסיכון שאפול.... אבל לא רציתי להסתכן.. ניסיתי ללכת לחפש אנשים מסביב שיוכלו לעזור לי אבל זה היה בשעת לילה מאוחרת יחסית ולא היה אף אחד באזור", נזכרת אפרת.

צילום: יהלי אוזן

על הרשויות המקומיות לדאוג לנגישות תשתיות, לעצב את סביבת הרחוב כך שתאפשר הגעה ממקום למקום באופן חופשי ובטיחותי. על פי חוק הרשויות המקומיות (סידורים לנכים) התשמ"ח-1988, בכל הנוגע לצמתים הרשויות המקומיות מחויבות לבצע הנמכות מדרכה בירידה לצומת או למעבר חצייה כדי לאפשר לאנשים שמתניידים באמצעות כיסאות־גלגלים לעלות ולרדת מן המדרכה בצורה חלקה וללא חשש נפילה. "צומת כזה חייב להיות נגיש בצורה תקינה ובטיחותית. זה שמטפלים בנגישות בשכונות אחרות בעיר לא עוזר, יש מפגעים כאלה בכל מקום וצריך לדאוג לנגישות לאנשים עם מוגבלויות בכל באר שבע. למה מדרכה כזו שמסוכנת לנו עדיין לא טופלה? נלחמתי לקידום נושא הנגישות בעיר כבר לפני שמונה שנים ומרגיש כאילו שום דבר לא השתנה", אומרת אפרת.

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה:

"מחלקת הדרכים באגף האחזקה העירוני, קיבלה את פניה ומטפלת בנושא בהתאם לצורך המתבקש".