הדמיית בית חולים בבאר שבע

שבעה ראשי רשויות וערים בנגב עתירה לבג"צ כנגד משרדי הבריאות והאוצר, על העיכוב בביצוע החלטת הממשלה להקים את בית החולים השני בנגב כמובטח. התביעה - לפרסם בתוך שישה חודשים מכרז להקמת בית חולים שני בנגב.

בין ראשי הרשויות - ערד, אופקים, מצפה רמון, תל שבע, בני שמעון ולקייה, יחד עם  מועצת הנגב וקואליציית ראשי הרשויות בנגב ומי לא חתום? עיריית באר שבע...

מאבק פנימי בתוך הנגד ורצונות שונים:

נראה כי יש מאבק פנימי בין הרשויות בשאלה היכן ימוקם בית החולים-

בית החולים השני בנגב אמור לקום בבאר שבע. אלא שבין ראשי רשויות, יש המבקשים להקים את בית החולים בדרום הר חברון או בעידן הנגב.
בבאר שבע, מצד שני, פועלים מזה זמן רב להקמת בית חולים שני בעיר, שיפעל בנוסף לסורוקה, המשרת כיום כחצי מיליון תושבים והעומס עליו רב.

התוכנית של בבאר שבע היא להקים פרויקט גרנדיוזי, הכולל גם קריית ביוטק, אך ההקמה עלולה לקחת שנים רבות ויש שמעריכים - רק בשנת 2025.

מכאן שהנגב לא עומד כחזית אחת במאבק להקמת בית החולים הנוסף.

רק בסוף השבוע נסעו תושבי העוטף לתל אביב, על מנת לנסות לעורר את דעת הקהל באשר למצב בו הם חיים שנים ארוכות, של ירי רקטות ושדות שרופים, מתוך כוונה לקבל סיקור מהתקשורת התל אביבית, הנתפסת כזו המובילה את דעת הקהל, אך כשהדרום עצמו מפוצל, יהיה קשה הרבה יותר לנצח במאבק.

הרקע:

באוגוסט 2014 המליצה ועדת אפק לבחינת שירותי הבריאות בדרום, על הקמת בית חולים מרכזי ציבורי חדש בנגב ובצדו מרכז גריאטרי ומרכז לבריאות הנפש. ההמלצה אומצה בהחלטת ממשלה חודש לאחר מכן, בה נקבע כי מכרז הקמה יפורסם בתוך שנתיים, כלומר עד שנת 2016. הוועדה המליצה לפתוח את שערי בית החולים ב-2025. 

אולם עד כה לא נעשה כמעט דבר: עדיין לא נקבע מודל מימון ומודל הפעלה, אין ניסוח עקרונות למכרז, משרד האוצר לא הקצה תקציב לתכנון או להקמה ואפילו המיקום בעמק שרה טרם אושר בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

"תושבי הנגב לא מוכנים להיות אזרחים סוג ב' ולקבל שירותים סוג ב', אמר מיכאל ביטון, יו"ר "מועצת הנגב" ולשעבר ראש מועצת ירוחם שחתום על העתירה, "משרד האוצר מצפצף צפצוף ארוך על צרכי הבריאות של תושבי הנגב, ומסכל באופן ממוקד את ביצוע החלטות הממשלה".

ליטל גרוסמן, עמותת רופאים לזכויות אדם, עמדה על הדחיפות בזירוז תהליך הקמת בית החולים ואמרה: "משרדי הממשלה ממשיכים במדיניות גרירת הרגליים כשתושבי הדרום הם אלו שמשלמים את המחיר בבריאותם. את התוצאות אנחנו רואים בממדי תוכלת החיים הנמוכים ובתמותת תינוקות הגבוהה ביותר בארץ. פתיחת בית חולים נוסף היא צעד חשוב בדרך לסגירת הפערים הללו".

יענקלה פטרושקה, מראשי פורום בריאות בדרום הוסיף: "אין סיבה שתושב באר שבע או ערד יצטרך להסתפק בחלופה אחת, וגם היא נחותה. אנחנו משלמים ביטוח בריאות בדיוק כמו תושבי רמת השרון, ותובעים לקבל בדיוק אותה רמת שירות!".