בתחילה השנה דיווחנו לכם על תושב באר שבע שתועד מתעלל בכלבות שברשותו, באחד המקרים הוא תועד כאשר הוא מכה את כלבתו, מטיח את ראשה ברצפה ואף מתיישב עליה. בעקבות התיעוד שהופץ ברשתות החברתיות הגיש משרד החקלאות תלונה שהובילה את המשטרה לעצור את החשוד במעשים בגין בהתעללות חמורה והחזקה בניגוד לחוק צער בעלי חיים.

מכתב האישום שהוגש עולה כי ברשות הנאשם 2 כלבות בשם ניקי ולוסי, אשר הוחזקו בתנאי התעללות ובניגוד לחוק צער בעלי חיים, כאשר המתחם בו נאלצו לשהות היה מלוכלך. עוד ציינו בכתב האישום כי הנאשם שם לכלבות מחסום פה, דבר שמנע מהן לשתות ולאכול ואף במספר מקרים חבט את ראשה של הכלבה לוסי ברצפה והיכה אותה בפניה בעודה מיללת. בעוד הנאשם נמצא במעצר, העבירו פקחי משרד החקלאות והווטרינר העירוני של באר שבע את הכלבות לתהליך שיקום ובמקביל פנו לבית המשפטי בבקשה למנוע מהנאשם להחזיק שוב בעלי חיים.

בתגובה להאשמות הבהיר הנאשם כי מה שרואים בסרטון שהוביל למעצרו הוא מקרה שהתרחש לאחר שכלבתו אכלה חתיכות עץ ומתכת, כפי שנהגה לעשות פעמים רבות ובשל העובדה שלא הצליח לגרום לה לחדול מאכילת חפצים שעשויים להזיק לה, מצא עצמו חסר אונים וניסה לדבריו לחנך אותה שלא לעשות זאת. על כן, כאשר שהה הנאשם במעצר, הגיש בקשה לקבל את ניקי ולוסי בחזרה תוך הבטחה שיעניק להן יחס טוב ואף יקבל סיוע מאיש מקצוע בכדי לחנך את הכלבות באופן הראוי והמתאים.

לאור בקשת הנאשם והבטחתו לקבל סיוע בחינוך הכלבות מגורם מקצועי, בית המשפט אישר לו לקבל חזרה את הכלבות בטענה: "האלימות שהופגנה כלפי הכלבה לא נבעה מצורך סדיסטי, ומדובר באלימות שנדרשה על פי הבנת המשיב לחינוך הכלבה ומתוך דאגה לשלומה" לכן, יחד עם ההחלטה להשיב לו את הכלבות החליט בית המשפט לחייב אותו לשלם ערבות ולהשתתף בקורס אילוף.

אולם, במשרד החקלאות הוחלט להגיש ערעור על ההחלטה להשיב את הכלבות לנאשם בטענה: "מדובר באירוע אלימות ואין מקום להקל בכך ראש. אפילו בהנחה כי הדברים נעשו למטרות חינוך, עדיין מדובר באלימות שכללה חבטות, בעיטות ומכות".

כעת, לאור הערעור שהגישו ממשרד החקלאות, בית המשפט המחוזי בבאר שבע הופך את ההחלטה וקבע: "אלימות חמורה שחזרה פעם אחר פעם מהווה אינדיקציה טובה לנטיית המערער לאלימות כלפי הכלבות שהיו בהחזקתו. אפשר שכוונת המשיב באופי בסיסי היא חינוכית, אך גם מכות ובעיטות שהחלו למטרות חינוכיות, עלולות להגיע לכלל התעללות".

"ייתכן בהחלט שהמשיב יצליח בעתיד ללמוד לנהוג אחרת, ואפשר שיצליח ללמוד כיצד לחנך כלבים בדרך הנכונה, כך שלא יבטא את אהבתו לכלבים בהתאכזרות והתעללות. אולם, כל עוד המשיב לא הצליח להוכיח כי כבר למד וכבר שינה את דרכיו, לא נכון להשיב לו את הכלבות. שכן, עדיין נותר מקום לחשד כבד ומשמעותי, כי ינהג באלימות שאינה מן המידה, והיא אף אלימות פלילית, התעללות והתאכזרות, בניגוד לחוק צער בעלי חיים. התנאים שהותנו על ידי בית המשפט אינם מספיקים כדי להגן על הכלבות בנסיבות של מקרה זה". והוסיף: " לא ראוי לאפשר למשיב להחזיק את הכלבות אותן החזיק בעת ההתעללות, עד אשר יוכיח כי למד כיצד לנהוג, וישכנע כי לא זו בלבד שהוא נכון להשתנות, אלא כי כבר השתנה".

לאחר החלטה זו הועברו הכלבות לעמותת "להתחיל מחדש" שם יוחזקו עד שימצא להן בית חדש, חם ואוהב. מעוניינים לאמץ את ניקי ולוסי? מכירים מישהו שמעוניין? מוזמנים ליצור קשר עם עמותת "להתחיל מחדש" בטלפון: 054-3314881 ולהעניק להן בית חם ואוהב.

משרד החקלאות קורא לציבור להמשיך ולדווח על מקרים מסוג זה למוקד המשרד בטלפון: 9096*. המוקד פעיל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.