יניב זגורי. דבורה הירש. צילום ארכיון

אמש הוגשה החלטה בדבר תלונה כנגד התנהלות הפרקליטות והמשטרה בחקירת פרשת רצח חמורה, מגיש התלונה הוא הסנגור הפלילי עו"ד אורי בן נתן. בהחלטה קבע נציב תלונות הציבור על הפרקליטים, דוד רוזן כי "שחרור סנגור פלילי למעצר בית, תוך הגבלתו ביצירת קשר עם המעורבים בפרשה – לרבות לקוחותיו – עלה, במקרה דנן, כדי פגיעה חמורה בזכות החוקתית להיוועצות עם עורך דין".

על פי התלונה, הפרקליטות אישרה את חקירתו באזהרה של הסנגור עו"ד אורי בן נתן בחשד לביצוע עבירה של שיבוש מהלכי משפט והמשטרה הורתה על שליחתו למעצר בית בעת שייצג חשודים בפרשה, זאת מבלי שהיה כל ביסוס ראייתי לכך.

הסנגור הלין כנגד החלטת גורמי המשטרה לעצרו ולשחררו בתום חקירתו למעצר בית למשך חמישה ימים, תוך איסור מוחלט על יצירת קשר עם המעורבים בפרשת הרצח, לרבות לקוחותיו, למשך עשרה ימים. הגבלה אשר לטענת הסנגור, הייתה בלתי מידתית ומנעה ממנו מלייצג שניים מהחשודים בפרשה.

מנגד, הפרקליטות בהתייחסותה סברה שיש לדחות את התלונה, משום שבנסיבות חקירת פרשת הרצח, חומר הראיות בעניינו של הסנגור ביסס את החשד לפיו הוא שיבש את החקירה. והוסיפה לטעון כי ההחלטה לשלוח את הסנגור למעצר בית ולהגביל את קשריו עם המעורבים בפרשה שנחקרה באותם ימים, התקבלו ברגישות והיו סבירות בנסיבות העניין.

אולם, הנציב רוזן דחה טענות אלו וקבע כי "מלימוד תמלילי האזנות הסתר שיורטו במסגרת חקירת הפרשה, ועליהם התבסס החשד נגדו, לא ניתן להסיק כי הסנגור הוא שהדליף מידע אודות חקירת פרשת הרצח". והוסיף: "בכל הנוגע לסוגיית מעצרו של הסנגור ותנאי שחרור, 'נצטיירה תמונה עגומה וקודרת'". וכן "הוכתם שמו של הסנגור, קבל עם ועדה, כחשוד בביצוע עבירה פלילית חמורה".

עו"ד אורי בן נתן מסר ל-YNET תגובה להחלטה ובה צין כי "ידע כל שוטר וכל תובע כי אין לו 'בעלות' על החוק וכי כולם שווים בפני החוק. אסור שבעלי תפקידים אלו שבידיהם כוח רב, להשתמש בכוחם באופן לא ראוי תוך רמיסה בלתי צודקת וכוחנית של כל אזרח ואזרח. לא הייתה שום הצדקה למהלכים העגומים שננקטו כלפי, כך קבע בית המשפט המחוזי בב"ש מפורשות".

"כבוד הנציב השופט (בדימוס) דוד רוזן, אליו הושתה תלונתי בביקורת חסרת תקדים, ראה בחומרה רבה את המהלכים שננקטו כלפי ללא שום הצדקה וקבע כי התמונה שהצטיירה הינה 'עגומה וקודרת'. אני תקווה שהתנהגות שערורייתית מעין זו לא תפגוש שם סנגור ושם אזרח. הפגיעה הקשה בשמי הטוב היא אנושה ואת הנעשה לצערי, אין להשיב".

"מניעת הזכות להיוועצות משך תקופה של שבועות ארוכים ללא שום הצדקה, הינה בלתי מתקבלת על הדעת. המשטרה ידעה בזמן אמת, כי לא היה שום ניסיון לשיבוש החקירה מצידי ולמרות זאת החליטה על חקירה תחת אזהרה בלא שום הצדקה. אני מוצא לנכון להודות לנציב דוד רוזן שבדק את הנושא לעומק והביא את מסקנותיו הברורות".

תגובת משטרת ישראל: "במסגרת חקירת מקרה רצח דבורה הירש ז"ל, עלה החשד נגד עורך הדין בגין שיבוש מהלכי משפט והוא נחקר לאחר קבלת אישור של הפרקליטות. מתפקידה של המשטרה לחקור ביסודיות כל מקום שבו עולה חשד לביצוע עבירה פלילית במטרה אחת ויחידה: להגיע לחקר האמת, וזאת ללא כל קשר למשלח ידו של החשוד, שכן כולם שווים בפני החוק".

"החלטת שחרורו של החשוד למעצר בית והגבלת קשריו עם המעורבים למשך תקופה קצרה לאור החשדות שהיו נגדו באותה העת בית, התקבלה ברגישות הראויה בהסתמך על חומר הראיות הקיים באותה עת, ובכדי לאפשר את המשך החקירה שהבשילה לבסוף לכתבי אישום חמורים שהוגשו על ידי הפרקליטות נגד המעורבים ברצח".