יום שישי האחרון בכביש באר שבע-דימונה, סמוך לכניסה ליישוב שגב שלום. נריה עמר, תושב באר שבע, נסע לבקר קרובי משפחה בדימונה כשלפתע נקלע להתפרעות נהגים בכביש, לדבריו, בעקבות חגיגות חתונה "אני נוסע ועוקפים אותי מהשוליים, מתפרעים. כל פעם שיש חתונה בני מיעוטים חוגגים על הכבישים. נוסעים כמו משוגעים, חותכים מהשוליים, פעם אחת הורידו אותי מהכביש".

לפני מספר חודשים תושבי המדינה נדהמו מירי החתונות של בני מיעוטים בצומת אוהלים שבנגב, ומקטטה בין בדואים גם באותו הצומת לאור יום. נריה עמר מספר כי זו לא הפעם הראשונה שהוא נתקל במחזה שכזה: "ממה נדהמים כל כך? אני נוסע לא מעט בכביש הזה, המערב הפרוע כאן בכבישים בנגב. אם אתה מעז לצפור להם יוצאים עליך מאיימים עליך בנשק ובברזלים".

לאחר הירי בדרום שנחשף לעיני כל, החליט השר לבטחון הפנים גלעד ארדן על תגבור כוחות מג"ב בנגב כמו גם בכבישי הנגב, כדי להילחם בפשיעה ולהגביר את תחושת הביטחון. נריה לא מתרשם "בינתיים זה עבירות רכוש, גניבות, פריצות ואנחנו סובלים, לא תופסים אותם, ואת מי שתופסים – בית המשפט משחרר. הם ממשיכים לעשות מה שהם רוצים, מאיימים ומחזיקים נשק בכמויות. מה יקרה אם יום אחד יחליטו 'להתהפך' עלינו עם כל הנשק שלהם? מה נעשה? חיים בנגב בתחושה של הפקרות".

התופעה אותה מתאר נריה, עולה לא פעם בעדויות של נהגים בנגב. המתארים כיצד כנופיות בדואיות ניסו להוריד את רכבם מהכביש, או גנבו את רכושם במהלך נסיעה.

תחושת ההפקרות בנגב לא תיפתר באמצעות חודשים בודדים של אכיפה נקודתית, אלא נדרשת פעולה רחבת היקף לתפיסת הנשק הבלתי חוקי, הסמים המסוכנים והרכוש הגנוב, פעולה רחבת היקף שתחזיר את תחושת הביטחון לתושבי הנגב שומרי החוק.

"חיים בנגב בתחושת הפקרות". צילום ארכיון: חדשות בזמן