אתמול (שלישי) התקיים דיון סוער בכנסת בוועדת הבריאות, בעניין ההחלטה לביטול מענקים לרופאים מתמחים אשר מבצעים את התמחותם בפריפריה. מדובר בכ-1,800 מתמחים שהתחילו את התמחותם בין החודשים ינואר לאוגוסט השנה באזורים בדרום וצפון הארץ. יותר מאלף רופאים ורופאות עברו מהמרכז ליישובי הדרום והצפון בזכות מענקי התמיכה שהובטחו להם, אלא שבאוגוסט האחרון פורסם חוזר מנכ"ל משרד האוצר שלפיו הרופאים שהתחילו את ההתמחות בין ינואר לספטמבר לא זכאים למענקים.

בי"ח סורוקה. צילום: שרון טל

"לא קיבלתי את המענק למרות שאני עומד בכל התנאים. איך יכול להיות שכבר שנתיים עשרות מתמכים ברחבי הארץ בפריפריה מתחילים התמחות ומגלים רטרואקטיבית שהם לא יכולים לקבל את המענקים האלה. איך זה אפשרי?", סיפר גיל, רופא מתמחה בדרום הארץ, לאתר מאקו. "בשנה הבאה מתמחים יבינו שאתם לא מחלקים את המענקים והם לא יגיעו. מה יקרה בפריפריה אז?". ד"ר אראל בוצ'ינסקי, יו"ר 'מרשם ארגון המתמחים לרפואה' הוסיף כששוחח עם ynet: "המענקים הם תגמול הולם וראוי למתמחים שמחזיקים את מערכת הבריאות הציבורית... זה אינטרס לאומי. אנחנו שומעים מהשטח קולות קשים של מתמחים שמרגישים שהונו אותם ורימו אותם, הם איבדו את אמונם במערכת ואנחנו חייבים לתקן את זה".

מדובר במאבק ארוך שנים. כתוצאה ממאבק המתמחים ב 2011 נקבע כי המתמחים יקבלו מהמדינה מענקי תמיכה שיתמרצו לעבור לפריפריה או להתמחות במקצועות המוגדרים כמקצועות במצוקה. אלא שמיד לאחר ההסכם, מאחורי גב המתמחים הוסיפה ההסתדרות הרפואית נספח שמגביל את המענקים. בסופו של דבר, המענקים שהיו אמורים להספיק עד לסוף 2019 (סוף תקופת ההסכם הקיבוצי) הספיקו רק עד לסוף 2014. כך שמשנת 2015 הרופאים המתמחים נאבקים על המענקים שהיו אמורים להגיע להם. 

ד"ר גיא בק רוזן, מתמחה בהמטואונקולוגיה ילדים בסורוקה, אמר בסרטון שפורסם בפייסבוק 'החדשות': "מערכת הבריאות הציבורית מדממת בפריפריה... קבעו כי קיימת תת תקינה בפריפריה הדרומית והצפונית ובמקצועות במצוקה. מתמחים יעברו עם משפחותיהם מהמרכז לפריפריה תוך שהובטחו להם מענקי תמיכה, וכעת הם מגלים כי המענקים לא יינתנו להם בגלל הפרש של כמה חודשים מתחילת ההתמחות עד התאריך בו נקבעו מתן המענקים. המדינה מחויבת לאפשר למתמחים האלה את קיום החיים כמו שהובטח להם כאשר קיבלו את ההחלטה הרת הגורל והמשמעותית גם מבחינת חייהם האישיים וגם מבחינת מערכת הבריאות לעבור ולתרום ולתת את כל יכולתם בפריפריה על מנת לאפשר מתן שירותי רפואה ציבורית שוויוניים בין כל מדינת ישראל".

נציגת משרד הבריאות אמרה בדיון: "הפרמטרים של תוכנית התמריצים משתנים מכל מיני שיקולים. לא את כל התחלואים בפערים בין פריפריה למרכז בתחום הבריאות ניתן לפתור באמצעות תמריצים. היה ניסיון באמת לכסות את מירב הסוגיות שבהם המשרד גילה כשל שתמריץ כלכלי יכול לפתור. לא כל מתמחה שפתח פנקס התמחות זכאי לקבל מענק ואנחנו נמלאים בשיח משותף עם משרד האוצר על מנת לתת מענה לאותם רופאים. צריך להזכיר שלא נתנו הבטחה לאותם רופאים לתת להם מענק".

נציגת משרד האוצר אמרה בדיון היום: "היריעה קצרה. ניתנו מעל 700 מיליון למענקים והכסף הזה נגמר כבר ב-2015 למרות שהזה היה אמור להספיק עד 2019 ומאז כל שנה אנחנו מוסיפים עוד כסף בהתאם לצרכים של המערכת. הכללים נקבעים כל שנה מחדש. אנחנו לא נותנים מענקים בדיעבד. אנחנו לא חייבנו את הרופאים לעבור לפריפריה – הם צריכים רק לעבוד בפריפריה ואמרנו כמה פעמים שאין להסתמך על הכללים של שנים קודמות".

בי"ח סורוקה. צילום: שרון טל

בעקבות המצב, ביום שני האחרון שלחו ראשי הרשויות בפריפריה מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שגם משמש כשר הבריאות, לשר האוצר משה כחלון ולסגן שר הבריאות יעקב ליצמן בבקשה להחזיר את המענקים למתמחים בפריפריה, כך פורסם באתר ynet. על המכתב חתומים רוביק דנילוביץ' ראש עיריית באר שבע, ד"ר יחיאל לסרי ראש העיר אשדוד, איציק דנינו ראש עיריית אופקים, ניסן בן חמו ראש עיריית ערד, עידן גרינבאום ראש מועצת עמק הירדן, רון רובי ראש עיריית טבריה וחיים ביבס יושב ראש השלטון המקומי.

במכתב נאמר: "בשנים האחרונות אנו מתבשרים על הפערים הגדלים בשירותים הבריאות הניתנים במרכז לעומת במרכז שירותי הבריאות לתושבי הפריפריה. אנו המייצגים את תושבי הפריפריה מבקשים בשם תושבינו לתקן עוולה זו, להקטין לו את הפערים בין המרכז לפריפריה ולא להגדילם אף יותר כפועל יוצא של ביטול מענקי הפריפריה. לצערנו תכנית התמריצים לא תוקצבה כראוי ונוצר מצב שבו מתמחים רבים שהסתמכו על המענק במעברם לפריפריה או החלטתם לעסוק במקצוע המוגדר במצוקה אינם מקבלים את המענק. זו אינה פגיעה רק במתמחים, אלא מדובר בפגיעה בכל תושבי ותושבות ישראל בדגש על הפריפריה. אנו פונים אליכם לשנות את המצב. לא ייתכן שבמדינת ישראל אורך החיים ואיכות החיים ייקבעו לפי מקום המגורים. לא מדובר במותרות. מדובר ממש בחיים עצמם".