בתחילת השבוע פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את סקר הוצאות משקי הבית בערים הגדולות בישראל. הנתונים התקבלו מסקר הוצאות משקי הבית לשנת 2017 וכוללים שמונה ערים שבהן חיים יותר מ-200 אלף תושבים: ירושלים, תל אביב, חיפה, ראשון לציון, אשדוד, פתח תקווה, באר שבע ונתניה. בנוסף הם כוללים שבע ערים שמונות 100 אלף עד 200 אלף תושבים: רמת גן, חולון, בת ים, בני ברק, אשקלון, בית שמש ורחובות.

ההכנסה מעבודה בבאר שבע- מהגבוהות בארץ

במסגרת מדידת ההכנסה הכספית הממוצעת למשקי בית בערים הגדולות, סופקו נתונים של המשקל שמהווה ההכנסה מעבודה מכלל ההכנסה הכספית ברוטו של משק הבית (אשר יכולה להגיע גם מקצבאות, תמיכות, הכנסות צדדיות כמו השכרת דירות וכו'). באר שבע מובילה עם למעלה מ- 80% יחד עם רמת גן ואשדוד, ויש בה את אחוז משקי הבית הגבוה ביותר שהכנסתו מגיעה מעבודה פרופר.

ההוצאה על דיור בבאר שבע- הנמוכה בארץ

במסגרת מדידת ההוצאה הכספית הממוצעת למשקי הבית סופקו נתונים על הוצאות הדיור, וכאן באר שבע עושה חיל. ההוצאה החודשית הממוצעת על דיור בבאר שבע היא 2,800 ש"ח בלבד- הכי נמוכה בארץ, כמו גם שכר הדירה הממוצע- 1794 ש"ח בלבד. בקצה השני נמצאת כמובן תל אביב, שם התושבים מוציאים הכי הרבה כסף על דיור, בעיר שבה קורת גג כבר הפכה לסמל סטטוס. הפער לטובת באר שבע נשמר גם בתמורה להוצאות הדיור- מספר החדרים הממוצע לדירה שכורה בבאר שבע הוא 3.1, בתל אביב 2.5.

בבירת הנגב הוצאות הדיור הנמוכות ביותר

גם כשמסתכלים על מחירי הדירות ולא על שכר דירה, בבאר שבע זול ומשתלם. המחיר הממוצע של דירה בעיר הוא 1.2 מיליון ש"ח, וממוצע החדרים 4.2. בתל אביב דירה ממוצעת עולה קצת פחות מפי 3, ומספר החדרים הממוצע 3.6.

באר שבע שיאנית הסלולר

באר שבע שיאנית הטלפונים הסלולריים וקונסולות המשחק

באר שבע מטביעה חותם גם בבעלות על מוצרים בני קיימא - מכשירי חשמל, מכוניות, חבילות טלוויזיה וכדומה. מתברר כי ל- 99.3% מהתושבים בבאר שבע יש מכשיר טלפון סלולרי אחד לפחות- הכי גבוה בארץ, כמו כן העיר מובילה בקטגוריית הגיימינג, ל- 23.8% מהתושבים יש בבית קונסולת משחקים.

שיאנית קונסולות המשחק. ג'ויסטיק פלוס

באר שבע כמעט מובילה בקטגוריית הטלוויזיה עם 94% שמחזיקים בביתם מכשיר אחד לפחות, אך ראשל"צ מקדימה אותה. בנוסף, הדו"ח כולל לראשונה את הוצאות משקי הבית בבעלות על אופניים חשמליים, הממוצע בישראל כולה עומד על 7.7% מהתושבים שמחזיקים בבעלותם אופניים חשמליים או קורקינטים ממונעים, בקטגוריה הזו באר שבע נמצאת מתחתי לממוצע עם 5.9%. אבל, בימים אלה העיר עוברת מתיחת פנים רצינית להסדרת שבילי אופניים, מה שאמור להביא לעלייה, כמו כן יש לזכור כי החל מהיום, השנה האזרחית החדשה, נכנסו לתוקפן תקנות חדשות ומחמירות לנסיעה על אופניים חשמליים.

מתחת לממוצע באופניים, עבודות תשתית בשדרות טוביהו