איפה באר שבע ממוקמת במדד החופש העירוני לשנת 2020?מדד החופש העירוני נערך זו השנה השלישית ובדק את מידת החופש ממנה נהנו תושבי המדינות הגדולות בארץ בשנת הקורונה- שנת 2020. באיזה מקום נמצאת באר שבע ביחס לשנה שעברה? כל הפרטים בכתבה >>>

"מדד החופש העירוני" שייסדה תנועת "ישראל חופשית", נערך זו השנה השלישית, בשנה שלא דמתה לקודמותיה – בין בידוד לסגר. מגפת הקורונה שינתה לחלוטין את סדר היום - ולא פסחה כמובן על ההיבטים שמבקשים לבדוק במדד החופש העירוני.  מדד החופש העירוני בודק את מידת החופש ממנה נהנים תושביהן של 24 ערים בישראל – 20 הגדולות בארץ בתוספת שתי הגדולות בצפונה ובדרומה. 

המדד בחן כל עיר בעשר קטגוריות, ונערך בפיקוחו האקדמי של פרופ' עמית שכטר, כאשר כל קטגוריה קיבלה משקל במדד הכללי בהתאם לזה שהציבור ייחס לה בסקר שנערך על ידי ד"ר חגי אלקיים-שלם, סוקר ופסיכולוג פוליטי. המדד בחן ומיפה את מידת החופש שמאפשרות הערים הגדולות בישראל לתושביהן, ודירג אותן – מהעיר החופשית ביותר ועד לעיר המרסנת ביותר.

אז מה עם העיר באר שבע? בירת הנגב רושמת עלייה של שלושה מקומות מהמדד של השנה שעברה ומתמקמת במקום השמיני ברשימה עם 55 אחוזי חופש בעיר. "כיאה לעיר גדולה, בית הקברות האזרחי בעיר קובר בחינם את המעוניינים בכך מכל הארץ, והמסחר והתרבות בשבת בעיר הולכים ומתרחבים. העירייה העמיקה את תמיכתה בקהילה הלט"בית בעיר, כולל מצעד וירטואלי בהשתתפות ראש העיר", נכתב בדו"ח המדד.

באר שבע במדד החופש העירוני 2020

עיקרי המדד בעיר באר שבע:

תחבורה ציבורית בשבת

אין תחבורה ציבורית בשבת. יש מוניות שירות אל מחוץ לעיר. פרוייקט ימבוס לא פעל בקיץ האחרון בעיר. ציון: 7 מתוך 17.

 באר שבע במדד החופש העירוני- תחבורה ציבורית בשבת

מסחר בשבת

החוק אוסר על פתיחת חנויות, כולל מרכולים ובתי קולנוע ואולמות מופעים, בשבתות. החוק מחריג את מי שאינו יהודי. בפועל - יש מסחר בשבת באזורים ייעודיים ובתי הקולנוע פועלים. ציון: 6 מתוך 15.

 באר שבע במדד החופש העירוני- מסחר בשבת

תקציבי דת

מועצה דתית - 7,975,122 ש״ח

תרבות תורנית 649,648

תמיכות למוסדות תורניים - 3,271,775 ש״ח

שיעור תקציבי הדת ביחס לתקציב העיר הכללי: 0.64%

הוצאה על שירותי דת פר תושב יהודי בשנה: 66 ש"ח

ציון: 12 מתוך 13.

 באר שבע במדד החופשי העירוני- תקציבי דת

חינוך

העירייה הצהירה כי אינה מפקחת על כניסת עמותות דתיות למוסדות חינוך מפני שהפיקוח באחריות משרד החינוך. ציון: 0 מתוך 13.

 באר שבע במדד החופש העירוני- חינוך

קהילת הלהט"ב

באר שבע במקום הראשון במדד זה. העירייה תמכה באירוע הגאווה בעיר. העירייה תומכת בבית הגאה בסעיף תקציבי ייעודי. קיימות קבוצות איגי פעילות בעיר והעירייה תומכת בארגונים נוספים כמו תהל"ה. ציון: 10 מתוך 10.

 באר שבע במדד החופש העירוני- קהילת הלהט"ב

נוהל אירועים בהפרדה

לעירייה אין נוהל שאוסר או מגביל הפרדה מגדרית באירועים שהיא עורכת. העירייה הצהירה כי היא פועלת על פי ערך השיוויון גם במתן תמיכות לאירועים. ציון: 2 מתוך 6.

 באר שבע במדד החופש העירוני- נוהל אירועים בהפרדה

בריכות בהפרדה

הבריכה הציבורית נסגרה, לכן הציון שניתן הינו ממוצע "סתמי" לטובת הדירוג הכללי. ציון: 2 מתוך 4.

 

שירותי דת

המועצות הדתיות- מועצת העיר עדיין לא עסקה בבחירת נציגים למועצה הדתית. ציון: 0 מתוך 6.

באר שבע במדד החופש העירוני- המועצות הדתיות

קבורה אזרחית- בית הקברות של מנוחה נכונה מקבל מתים מכל הארץ בחינם. ציון: 7 מתוך 7.

 באר שבע במדד החופשי העירוני- קבורה אזרחית

פלורליזם דתי

יש קהילה קונסרבטיבית פעילה, המפעילה בית כנסת קונסרבטיבי - קהילת ״אשל אברהם״ . הקהילה עורכת פעילויות בשיתוף העירייה, למשל בחגים. ציון: 9 מתוך 9.

 באר שבע במדד החופש העירוני- פלורליזם דתי

 

"השנה באופן מיוחד הקורונה הוכיחה כי נבחרי ציבור ברמה המקומית הם כוכבים פוליטיים שמפגינים משילות כשצריך וכשרוצים. ראשי ערים הניעו תכניות, יזמו שינויים באופן עצמאי והציגו תוצאות" אמר מנכ"ל תנועת ישראל חופשית אורי קידר, "נראה סוף סוף כי ישנה הפנמה שלנבחרים המקומיים ישנו הכוח לעשות ולשנות, היכן שהממשלה בוחרת שלא. מנהיגים שלא יתאימו את עצמם לרוח התקופה, ויתלו בסטאטוס קוו ריק מתוכן כתירוץ לחוסר העשייה שלהם בנושא חופש הדת בעירם -פשוט יודחו מתפקידם על ידי הציבור שמחפש הרבה יותר עשייה ודאגה לרווחתו גם בנושאים אלו".

מדד החופשי העירוני לשנת 2020

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]  
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה