לפני מספר שבועות סיפרנו לכם על ההנחיה החדשה שקוממה את הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון. במייל שנשלח לכלל התלמידים נכתב כי החל מתקופת המבחנים הקרובה, שהחלה בשבוע שעבר, לא תותר כניסה לבחינות עם שעוני היד.

המכתב מהמזכיר האקדמי

ההחלטה, כך נכתב במייל, נבעה עקב העובדה שמספר סטודנטים ניצלו לרעה את השעונים החכמים והצליחו להעתיק דרכם את החומר בזמן הבחינה. בעקבות ההחלטה, סטודנטים רבים קראו למחאה וגם אגודת הסטודנטים התערבה, אך בתחילה לא הצליחה לשנות את רוע הגזרה. מאוחר יותר, הודיעו מהאוניברסיטה כי בכיתות שבהן לא יהיו שעוני קיר, כן תותר הכנסת שעוני יד. לבסוף, ביום החמישי האחרון, הודיעה האגודה: "הנוהל מבוטל, ניתן להכניס שעוני יד לכל מבחן"

בכיר באגודת הסטודנטים, שהיה שותף להתנהלות ב'סערת שעון', שופך אור על הפרשה: "ההחלטה על איסור הבאת שעוני היד לא התקבלה בשיתוף פעולה עמנו. הופתענו לשמוע את זה בדיוק כמו כל סטודנט אחר. פנינו לגורמים הרלוונטיים, הגענו עד הדרג הכי גבוה באוניברסיטה. בתחילה, לא היה נראה כי יהיה שיתוף פעולה. לאחר מכן, הדעה השתנתה וגם היה נדמה כי הם בעצמם לא סגורים על הדרך בה כדאי לפעול לאור ההחלטה".

"ניתן לראות שבמהלך שלושת השבועות הללו, ההחלטות השתנו מספר פעמים, וזה מוכיח כי לא היה תיאום בין הגורמים באוניברסיטה" ממשיך הבכיר ומוסיף: "בכל העת הזו, היינו נתונים מצד אחד ללחץ גדול של הסטודנטים שטענו כי "האגודה לא עושה שום דבר" ומצד שני לכתף קרה מצד האוניברסיטה, שלא שמחה לשתף פעולה. כעת, כל הסטודנטים מריעים לנו"

אוניברסיטת בן גוריון בנגב. צילום: B7net

מדוע לדעתך הוכנס הנוהל הזה מלכתחילה?

"האמת שזה משהו שאפשר להבין. השעונים החכמים צברו פופולאריות בשנתיים האחרונות וכבר היו מספר מקרים בהם נתפסו סטודנטים מעתיקים דרכם. כנראה שבאוניברסיטה לא ידעו כיצד להתמודד עם זה, אז הטילו עונש קולקטיבי. אני חושב שלא נעשתה שם פעולת חשיבה עמוקה והרי התוצאות – זיגזג מפואר בתוך שלושה שבועות. העיקר שבסופו של דבר, כולם מרוצים. לצערי, אני לא באמת חושב שההעתקות ייפסקו, עם שעונים חכמים או בלעדיהם"

אז מה בסופו של דבר גרם לשינוי ההחלטה והחזרת המצב לקדמותו?

"אני, אישית, לא קיבלתי תשובה חד משמעית. משיחות עם חבריי לאגודה, הבנתי שההנהלה הגיעה למסקנה שההחלטה לא הייתה חכמה, בלשון המעטה. גם ההד התקשורתי בוודאי הוסיף ללחץ. אני מעריך שהגיעו למסקנה שיש 'דודות' (המשגיחות בבחינה – מ.ה) שתפקידן לסכל העתקות בין אם במהלך הפסקת שירותים, שליף מהשרוול או שעון חכם. אין מה להעניש את כולם כי כמה סטודנטים הצליחו להערים ולהעתיק"

"אני חושב", מסכם אותו בכיר "שזו פרשה שבאוניברסיטה ירצו לשכוח מהר מאוד. לראייה, הם עדיין לא הוציאו הודעה מטעמם על ביטול הנוהל אלא הטילו את מתן הבשורה על האגודה. בהזדמנות זו אאחל לכל הסטודנטים הצלחה רבה במבחנים, והכי חשוב – אל תעתיקו, חבל על עתידכם".