היום (רביעי, 23.5.2018) הכריזה נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' רבקה כרמי, על השקת קרן בגובה מיליון דולר לעידוד יזמות בקרב סטודנטים. הקרן שתעניק מענקים לסטודנטים נועדה להאיץ טכנולוגיות ורעיונות חדשניים פרי מחשבתם ויצירתם. מדובר בקרן הראשונה מסוגה שהוקמה על-ידי אוניברסיטה בישראל. פרופ' כרמי הכריזה על הקמתה במהלך SilicoNegevBGU, אירוע היזמות הגדול בדרום, שהתקיים באוניברסיטה בשיתוף עמותת מט"ע, קהילת היזמות Tech7 ועיריית באר-שבע.

צילום: Tech7

כחלק מהמיזם, לסטודנטים יתאפשר להירשם לקורס שיקנה כלים וכישורים בזיהוי רעיונות וטכנולוגיות מבטיחות והשקעה בהן. סטודנטים שיסיימו את הקורס יקבלו אפשרות להצטרף לוועדת ההשקעות של הקרן, לצד אנשי התעשייה והאוניברסיטה. בנוסף, ישמשו הסטודנטים בוגרי הקורס כסקאוטים וציידי טכנולוגיות חדשניות בקמפוס. באפשרותם של סטודנטים-יזמים ובוגרי האוניברסיטה להגיש בקשות מימון לקרן. 

פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב: "אוניברסיטת בן-גוריון בנגב קיבלה החלטה אסטרטגית להכיר באופן רשמי ביזמות כאחד ממנועי הצמיחה שלה, כחלק משיתופי הפעולה שהיא כבר מקיימת עם שחקני מפתח באקו-סיסטם של באר-שבע ובפארק הטכנולוגיות המתקדמות של האוניברסיטה".

דנה גביש פרידמן, מנהלת תחום היזמות באוניברסיטת בן-גוריון וב-BGN Technologies: "המטרה הראשית של הקרן הזו היא לשמש כלי אקדמי-חינוכי לעידוד רעיונות חדשניים בתחומי ההיי-טק והביו-טק ובתחום החברתי. בכל שנה, קרן זו תשקיע בעשרות קבוצות של סטודנטים. מינוף היזמות כמנוע צמיחה באוניברסיטה ישפיע על הפיתוח האזורי והלאומי, כאשר האוניברסיטה מכשירה את דור היזמים והמנהיגים הבא של ישראל".

כחלק מהחשיבות שהקנתה ליזמות וחדשנות, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב הקימה את מרכז בנג'יס ליזמות בפקולטה לניהול על שם גילפורד גלייזר כבר בשנת 2001. כיום, האקו-סיסטם המתפתח של האוניברסיטה מכיל גופים אוניברסיטאיים רבים ופעילויות המתמקדות בחדשנות, כגון יוזמת "פורום 20-80", פורום יזמות של סטודנטים בפקולטה להנדסה, "סטארטר", hub לעידוד יזמות חברתית והמאיץ הטכנולוגי Inno-Negev. בנוסף, חברה האוניברסיטה לקהילת היזמות Tech7, המקדמת את נושאי היזמות והסטארט-אפים באזור באר-שבע והנגב. כמו כן, BGN Technologies, חברת המסחור של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מחפשת ומקדמת בהצלחה אפשרויות מימון עבור יזמות חוקרים, ובכך מביאה תוצרים אקדמיים לזירה המסחרית.

פארק הטכנולוגיות המתקדמות, שהוקם לפני ארבע שנים באמצעות שותפות ייחודית בין אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, עיריית באר-שבע והסקטור העסקי, חווה צמיחה משמעותית כמרכז הטכנולוגיות המרכזי של באר-שבע, המספק הזדמנויות לשיתופי פעולה ולתעסוקה עבור סטודנטים ובוגרי האוניברסיטה. חברות בינלאומיות מרכזיות רבות, ביניהן Dell-EMC, Deutsche Telekom, IBM, Leidos, WIX, Allscripts, Ness ועוד, כבר הקימו בפארק מרכזי מצוינות.