היום (שני) התקיימה באוניברסיטת בן גוריון הפגנה של סטודנטים ומרצים, אותה ארגנו פעילי מגמה ירוקה, במטרה להביע סולידריות עם עמית סלומון ולמען חופש הביטוי, שלטענתם נפגע. כפי שסיפרנו לכם בשבוע שעבר. בעוד כשבועיים יעמוד הסטודנט עמית סלומון לדין משמעתי על אישומים שונים, בעקבות מקרה בו היה מעורב עם גורמי הביטחון של האוניברסיטה. על כן, יצאו היום להפגין כ-150 תומכים ותומכות שרצו להביע הזדהות וסולידריות עם עמית, כשהם קוראים לבטל את האישומים נגדו. כמו כן, מבקשים המפגינים מהאוניברסיטה לאפשר את חופש הביטוי והמחאה ולא לדכאה כפי שקרה, לטענתם, במקרה של עמית ובמקרים נוספים.

קוראים לחופש

ההפגנה החלה בשעה 10:00 בבוקר ואליה הגיעו פעילים ממגוון תאים באוניברסיטה. פעילי מגמה ירוקה, תא אופק, תא מרץ, סטודנטים להנדסה, פעילי המרכז לפליטים בנגב ועוד. גם חברי סגל ומרצים הגיעו ולקחו חלק "רצינו להראות שיש פה סולידריות עם עמית ויש הרבה סטודנטים שאכפת להם ממה שקורה לו וחושבים שנעשה פה אי צדק. זה לא משהו פרטני וזו דוגמה למשהו יותר רחב שקורה באוניברסיטה בכל מה שנוגע לחופש המחאה וחופש הביטוי", מסבירה נועה פינטו, מארגנת קהילתית במגמה ירוקה. כדי להדגים את טענותיהם לבשו פעילי מגמה ירוקה בגדי 'וואנזי', פיג'מות אוברול פרוותיות בצורות של חיות, בדיוק כפי שלבש עמית בכנס נגד כיל ממנו הורחק. "זה מה שעמית לבש ביום האירוע. זה גם משהו שתופס את העין וגם זה אבסורד בעיננו לראות בזה איזושהיא סכנה או איום", מוסיפה נועה, שגם הייתה עם עמית בכנס The Marker בחסות כיל בו קרה המקרה.

"הייתה הפגנה מאוד מגוונת ומעניינת שיצרה עניין בקרב הציבור באוניברסיטה. אני דיברתי וסיפרתי על המקרה שלי, פעילים אחרים גם שיתפו בחוויות שלהם מול גורמי הביטחון, וגם מרצה סגל בכיר דיבר על חשיבות חופש הביטוי באוניברסיטה", מספר עמית סלומון. נראה כי סטודנטים נוספים שותפים לתחושותיו של עמית בכל הנוגע להתנהלות של גורמי הביטחון ותקנון האוניברסיטה שמאפשר זאת. "בחודשים האחרונים, בזמן המאבק נגד גירוש מבקשי המקלט, נתקלנו ביחס דומה לזה שעמית חווה מצד הביטחון באוניברסיטה. בהפגנה חברנו מספר ארגונים ופעילים כדי להראות שזה לא מקרה בודד ויש פרקטיקות מצד האוניברסיטה שחוזרות על עצמן ולא מאפשרות חופש ביטוי מלא", אומרת נועה גלוסקינוס, פעילה במרכז לפליטים בנגב שלקחה חלק בהפגנה.

פועלים לשינוי

כדי לנסות ולשנות את תקנון האוניברסיטה בנושא, החתימו פעילי מגמה ירוקה את המפגינים על עצומה שקוראת לבטל את האישומים נגד עמית וקוראת להקמת וועדה של סטודנטים ומרצים אשר תבחן את תקנון הפעילות הציבורית שקיים עכשיו באוניברסיטה, המורכב מסעיפים עמומים הנתונים לפרשנויות רבות, ותפעל לשנותו. "השגנו בסביבות 120 חתימות על העצומה בהפגנה וננסה להשיג כמה שיותר חתימות לפני הדיון המשמעתי של עמית", אומרת נועה פינטו. היא מוסיפה ומסבירה כי "האוניברסיטה צריכה להיות מקום שמעודד פעילות ציבורית, חשיבה ביקורתית, אקטיביזם ועשייה אזרחית פעילה. היום, במקרה הטוב היא סוגרת את המחאה ובמקרה הרע היא ממש משתיקה אותה. צריך להיות שינוי תפיסתי בתפקיד של האוניברסיטה בנוגע לזה".

לא נכנעים לדיכוי. צילום: מגמה ירוקה

במקביל להפגנה נערכה התכנסות של חבר הנאמנים של האוניברסיטה, ופעילי ההפגנה ניצלו זאת כדי לנסות ולפנות גם אליהם. "היו לנו גם קריאות באנגלית במהלך ההפגנה שכוונו לחבר הנאמנים של האוניברסיטה. סוג של ניסיון להעלות את המודעות גם בקרבם", סיפר עמית. "לדעתי זה עזר כי הם שמעו את ההפגנה ואת הקריאות במגפון", מוסיפה נועה גלוסקינוס. הצעד הבא של הפעילים הוא להמשיך ולאסוף חתימות ולנסות לנהל דיון עם גורמי האוניברסיטה לגבי שינוי התקנון לטווח ארוך. "אנחנו ממשיכים לאסוף חתימות, להעביר את זה בין המחלקות והמרצים כדי שנקבל תמיכה כמה שיותר רחבה.  אני מרגיש שבאמת הצלחנו לייצר את הסולידריות הזו והאנשים שבאו הבינו את הרעיון שעמד מאחורי ההפגנה, שזה לא רק אני. היום זה אני ומחר זה יכול להיות כל אחד", מסכם עמית.

פרופ' דני פילק, מרצה בכיר במחלקה לפוליטיקה ומממשל באוניברסיטת בן גוריון: "אין זה מקרה שהתקנון אשר מסדיר פעולה ציבורית פוליטית באוני' שלנו הרבה יותר מחמיר ממקביליו באוני' העברית ובת"א. מדובר במסר מתמשך המבקש להרתיע סטודנטים, עובדי מנהלה וסגל אקדמי. לכן באנו לתמוך בעמית. אבל לא באנו רק לתמוך בו, באנו לדרוש שינוי כיוון- באנו לומר להנהלת האוני' שתפקידנו כקהילה אקדמית הוא לחנך לאזרחות פעילה, להשתתפות פוליטית ציבורית. זה אבסורד שהאוני' מבקשת לדכא את מי שמבקש להיות מעורב פוליטית. לא צריך לזכות את עמית, צריך לבטל את האישומים נגדו. עצם העמדתו לדין משמעתי היא מסר מרתיע, היא מסר לא נכון. הערך של חופש הביטוי והמעורבות הפוליטית צריכים להיות נר לרגלינו באופן אמיתי".

 

 פרופ' דני פילק: "ה אבסורד שהאוני' מבקשת לדכא את מי שמבקש להיות מעורב פוליטית".  צילום: מגמה ירוקה