שבוע אושפיזין בקמפוס: תא "לביא"

$(function(){setImageBanner('e900ef0a-1280-4df0-9168-d6bb0f90ac1a','/dyncontent/2022/5/23/370b8857-5de9-499d-b103-3280be854109.jpg',14656,'סינפונייטה 522 אייטם',525,78,false,33969,'Image','');})

חול המועד כבר כאן ואנו ממשיכים לארח בסוכתנו הוירטואלית שלל תאים סטודנטיאליים מרחבי אוניברסיטת בן גוריון. והפעם- תא "לביא", תא סטודנטיאלי שמזוהה עם לא אחרת מאשר מפלגת השלטון- הליכוד.

תא "לביא" בן גוריון, תא סטודנטים פוליטי המזוהה עם מפלגת הליכוד, הוקם אי שם בשלהי 2012, על ידי שתי סטודנטיות ללימודי פוליטיקה וממשל הפעילות במפלגה, אורטל פרלמן-שמואלי ורון דדון. מאז, עבר התא לא מעט גלגולים, וכעת מי שעומד בראשה מגיע מתחום לימודים שונה לחלוטין מכל הפעילים שהכרנו עד עתה- הכירו את יושב הראש החדש של תא "לביא", עמרי פרבר, בן 27, סטודנט שנה ג' לפיזיקה והנדסת חומרים.

איך זה להיות תא ימני באוניברסיטה שהרבה מהמרצים שלה מזוהים עם השמאל ושעולה לא פעם בכותרות בהקשרים של תמיכה בארגונים שמשויכים פוליטית לשמאל?

"זה לא פשוט. אנחנו חיים במדינה שרוב האוכלוסייה בה ימנית ובעיר שהרוב בה הוא מהימין, ודווקא האוניברסיטה שלנו היא המקום שהימין בו הוא מיעוט. אבל אולי דווקא בגלל שהאקדמיה נוטה לשמאל, זה הופך את הפעילות שלנו ליותר חשובה ומעניינת. אני חושב שיש לנו תפקיד חשוב בעניין הזה. דווקא בתוך האקדמיה, שצריכה להיות מקום פתוח, יש מקום לתאים כמונו. החופש האקדמי נוגע גם לנו, הסטודנטים, ויש לנו מקום לבוא ולהגיד את דעתנו".


מה המטרה שתא לביא רוצה לקדם באוניברסיטה?

"יש ציטוט מוכר שאומר ש'גם את המובן מאליו צריך להגיד'. אני חושב שחשוב שנביע את עמדתנו תוך כדי מחשבה ושיח. גם בין הפעילים אין דעה אחת, דוגמא טובה לזה היא המאבק במתווה הגז- היו פעילים בתא שהיו נגד המאבק והיו פעילים בעד המאבק. אנחנו תא שרוצה לתת בית למגוון רחב של דעות באוריינטציה הימנית".

באיזה מידה האידאולוגיה של מפלגת הליכוד היא זו שמנחה את הפעילות של תא לביא?

"אנחנו פועלים ברוח המפלגה, מאמינים בערכי המפלגה וזה משפיע על הפעילויות הפנימיות שלנו ועל המאבקים שאנחנו בוחרים לקחת בהם חלק. נניח בעקבות מאבק ההעסקה הישירה של המנקות באוניברסיטה היה אצלנו דיון רחב אם זה חלק מהערכים של הליכוד ובסופו של דבר הבנו שזה כן. בסופו של דבר אנחנו קבוצה של צעירים שתומכים במפלגת הליכוד, כך שאנחנו יוצאים מנקודת הנחה שהמפלגה פועלת על פי הערכים שהיא קבעה לעצמה. אנחנו גם פתוחים ומקבלים קשת רחבה של דעות, מתוך זה שהדמוקרטיה של הליכוד היא גם חלק מהאידאולוגיה שלה".

מאז שבנימין נתניהו נמצא בראש מפלגת השלטון רואים ירידה באחוז אמון הציבור בממשלה. אתם, כתא, מרגישים שצריך שינוי?

"קודם כל- אני חושב שזו תופעה עולמית, ושזו לא תופעה שהיא מיוחדת רק בגלל שביבי בשלטון. השיח השתנה, יותר ויותר דעות מושמעות וזה משפיע. אצלנו בתא הדעות הן לכאן ולכאן. אישית, אני יותר ממעריך את ביבי ואני חושב שהוא אחד מראשי הממשלה הטובים שהיו לנו וכנראה ייקח עשור או שניים לאחר כהונתו עד שיכירו לו בזה. מצד שני, ברור שמנהיג לא צריך לשבת על כס השלטון לנצח".

ובכל זאת- מה הלך הרוח בתא מהבחינה הזו?

"אני חושב שזה מאוד מתחלק. הרבה מהפעילים הם מתפקדים של המפלגה אז הם מצביעים בפריימריז בהתאם למה שהם מאמינים בו".

מה היו הפעילויות והתכנים העיקריים שעסקתם בהם השנה בתא?

"היה לנו את אירוע "ח"כ על הבר", שבו אירחנו את חבר הכנסת אורן חזן והגיעו למפגש למעלה מ-150 אנשים. בנוסף, היה אירוע גדול ודי ספונטני שערכנו ביום הזיכרון אחרי האירוע המרכזי, שהתכנסנו כולנו לערב שירי לוחמים יחד עם תושבי העיר. בשנה האחרונה גם התחזק מאוד הקשר בין התא לבין תושבי העיר באר שבע- זאת עיר ליכודניקית ואין שום סיבה שאנחנו לא נהנה מפעילויות הדדיות".

כלומר, קיים רצון להרחיב את הפעילות מעבר לגבולות האוניברסיטה?

"אנחנו לא פועלים לגיוס חברים לתא מחוץ לגבולות האוניברסיטה בקהל היעד שלנו מאחר ויש גופים של הליכוד שפועלים בעיר עצמה בעניין זה. מה שכן, חשוב לנו לשתף פעולה עם תושבי העיר ועם גוף "צעירי הליכוד" וסניף הליכוד בבאר שבע. חשוב לנו לא להיות מנותקים. אנחנו לא משנים את קהל היעד שלנו אלא פשוט מרחיבים את הפעילות שלנו בשיתוף פעולה עם יותר גופים".

היו מאבקים שעסקתם בהם באופן מיוחד בשנה האחרונה?

"היה את המאבק אחרי שהתארחו נציגים של ארגון 'שוברים שתיקה' באחד מהשיעורים של פרופסור ניב גורדון. אנחנו לא חושבים שלהביא אותם לדבר בפני סטודנטים זה חלק מהחופש האקדמי של המרצה ובטח שזה לא לגיטימי לחייב את הסטודנטים לשמוע את ההרצאה הזו. בנוסף, היה לנו חשוב לחזק את נשיאת האוניברסיטה, רבקה כרמי, שהחליטה לבטל את התרומה לארגון 'שוברים שתיקה', אז שלחנו לה, לשרת התרבות ולשר החינוך מכתבים שמחזקים את ההחלטה. אנחנו מאוד שואפים לייצר סביבה אדמית מאוזנת וזה אחד המאבקים הכי חשובים שהיו לנו השנה. אנחנו גם מאמינים בתא שהמאבקים צומחים מלמטה ולכן חשוב לנו שהפעילים בתא יהיו מעורבים בפעילויות ובמרחבים שונים".

יש לכם תמיכה ושיתוף פעולה מצד המפלגה לכל הפעילויות והמאבקים שלכם?

"חברי הכנסת משתפים פעולה והם מגיעים לחוגי בית ואפילו לישיבות עם פעילי התא- החל מחברי הכנסת החדשים במפלגה כמו שרן השכל ועד לוותיקים כמו יובל שטייניץ. בשנה האחרונה גם התארחנו בכנסת, שם דיברנו עם חברי הכנסת מהליכוד ואפילו נכנסנו לישיבת סיעה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. היו גם לא פעם מקרים שבהם פעילים בתא שפנו לח"כים מהליכוד עם בעיות שעלו מהשטח ואותן בעיות טופלו בהתאם. מאוד מכירים בפעילות של התא במפלגה".


איזה פעילויות מתוכננות לשנה הבאה?

"כבר בתחילת שנה יהיו אירועי פתיחה- יהיה ערב חשיפה בהשתתפות חברי כנסת מהמפלגה, שבו נציג את התא, נסביר למה חשוב להיות פעיל באופן כללי ולמה חשוב להיות פעיל בתא לביא באופן ספציפי. יהיו לנו חוגי בית, סיורים לכנסת וככל הנראה יהיה גם אירוע ארצי שבו נפגוש את כל תאי "לביא" מרחבי הארץ. אנחנו מתכננים התנדבויות ופעילויות רחבות בשיתוף עם אגודת הסטודנטים ובנוסף יש את כל האירועים הקבועים שלנו שקורים כל שנה כמו אירועי ל"ג בעומר או מפגשים קבועים של התא".

מה הציפיות שלך מהשנה הקרובה כיושב ראש חדש בתא?

"אני מצפה שהתא ילך ויגדל, שנרחיב את הפעילות בו ושהקשרים בין הפעילים בתוך התא ובין התא למפלגה רק ילכו ויתחזקו".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected] $(function(){setImageBanner('ad653cb6-d581-4733-801d-55a062fc988e','/dyncontent/2022/5/23/370b8857-5de9-499d-b103-3280be854109.jpg',14656,'סינפונייטה 522 אייטם',525,78,false,33971,'Image','');})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה