עד היום בוגרי השירות הלאומי וחיילים משוחררים שבחרו ללמוד באחת המכללות באזורי הפריפריה, יהיו זכאים למענק בגובה 100% משכר הלימוד, מטעם משרד הביטחון. אולם, הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים של משרד הביטחון החליטה להפחית את המענק מ-100% (שהם כ10,000 ₪) ל-80% בלבד, זאת החל משנת הלימודים הנוכחית, שהחלה לפני חודש. לפי הערכות המכללות והתאחדות הסטודנטים מדובר בקיצוץ המסתכם לכ-20 מיליון שקל.

המכללה הטכנולוגית באר שבע. צילום: יחצ

מי שלא עודכן בשינוי המהותי הם בוגרי השירות הלאומי והחיילים המשוחררים שהחלו את לימודיהם במוסדות השונים בפריפריה. בניהם הסטודנטים של המכללה הטכנולוגית בבאר שבע, שהיו מופתעים לגלות כי לא יקבלו החזר בגובה 100% כפי שהובטח טרם התחלת לימודיהם וכעת יאלצו לחפש מקור מימון נוסף.

setImageBanner('8f4a187f-320f-4365-83c7-01246d2c5684','/dyncontent/2019/9/11/cd10216b-7f3e-4153-9a14-a119cd9fca26.jpg',8978,'',510,80);

לאור השינוי המפתיע החליטו המכללות והתאחדות הסטודנטים לשלוח מכתב לשר הביטחון אביגדור ליברמן ובו ציינו: "ההחלטה מהווה הפרה בוטה של הסולידריות כלפי החיילים המשוחררים". בנוסף לכך יעקב דור, מרכז פרום המכללות הטכנולוגיות והמשנה למנכ"ל המכללה הטכנולוגית באר שבע אמר: "בצומת דרכים קריטי זה, דווקא המדינה מפרה את מחויבותה הערכית לאותם חיילים שהקדישו שלוש שנים מחייהם לשירות המדינה. משרד הביטחון חייב לייצר הלימה בין הכרזותיו למעשיו ולתת מענה תקציבי הולם כדי לחזר את אמון ציבור החיילים המשוחררים במערכת הממשלתית ולא חלילה לפגוע בו".

לדבריו של דור הוסיף יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, רם שפע ואמר: "אני מפה משר הביטחון לחזור בו מההחלטה ולעצור את העוול שעשוי להיגרם לעשות אלפי חיילים משוחררים. סטודנטים החלו את הלימודים מתוך ידיעה ששכר הלימוד שלהם מכוסה במלואו. כל שקל יקר ומשמעותי להם בכדי להבין אם יש או אין באפשרותם לממן את הלימודים, בטח ובטח כשמדובר בסטודנטים בהשכלה הטכנולוגית, אשר לרוב מגיעים מרקע סוציו-אקונומי מורכב יותר".

בתגובה למכתב של המכללות ואגודת הסטודנטים מסרו ממשרד הביטחון: "הנהלת הקרן לקליטת חיילים משוחררים דנה בישיבתה האחרונה בגידול במספר הלומדים במכללות הטכנולוגיות והשלכותיו על תקציבי 'הקרן לסיוע נוסף'. החלטת הנהלת הקרן שהתקבלה, תימסר בימים הקרובים למוסדות הלימוד ותפורסם באתר האגף והקרן לחיילים משוחררים".