לפני חודש וחצי זכתה חברת "מנרב הנדסה ובניין" במכרז להקמת 570 יחידות דיור בקמפוס הצפוני של האוניברסיטה. הפרויקט כולל בנייה של 14 מבני מגורים לסטודנטים, בני חמש קומות כל אחד, בשטח כולל של כ-33 אלף מ"ר, לצד שטחי מסחר וביצוע עבודות תשתית. לפי הערכות, ההצעה של מנרב הייתה זולה בכ- 10 מיליון שקלים מאלו של שתי החברות האחרות שהתמודדו מולה במכרז, שיכון ובינוי ואשטרום.

השטח עליו ייבנה הקמפוס הצפוני, בתוכו כפר הסטודנטים

אלא שבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע הורה על הקפאת המכרז בעקבות עתירה של חברת סולל בונה (הזרוע הקבלנית של שיכון ובינוי), בה נטען כי מנרב לא עמדה בתנאי הסף של המכרז ולכן הייתה מנועה מלגשת אליו. אחד התנאים הוא ניסיון בבניית מעונות סטודנטים ו/או בניינים בני 5 קומות לפחות.

מנרב שלקחה חלק בהקמת עיר הבהדי"ם כתבה בהצעתה למכרז כי יש לה ניסיון בהקמת בניינים בני חמש קומות בפרויקט, אך בפועל הגובה של מבני החיילים עומד על 4 קומות בלבד. כשוועדת המכרזים הפנתה את תשומת ליבה לנושא, שינתה מנרב את טענתה והפנתה את הניסיון של עיר הבה"דים כמענה לתנאי הקמת מגורי סטודנטים. בתגובה כתבה שיכון ובינוי בעתירה כי מבני חיילים שונים ממעונות סטודנטים בהיבטי תשתיות, כמו גם במבנה הפנימי הנדרש, ובשורה התחתונה - למנרב אין כל ניסיון בבניית בניינים בני חמש קומות ומעלה או בבניית מעונות סטודנטים.

"חרף הכשלים המהותיים, חוסר תום הלב והתכסיסנות שנפלו בהצעת מנרב, נקטה הוועדה גמישות מופרזת, לא התחשבה בעובדות הברורות לפיהן מנרב לא עומדת בתנאי הסף", כתבה בעתירה סולל בונה. לנוכח הטענות בית המשפט הורה לאוניברסיטה להשהות את התקדמות הפרויקט, עד קיום דיון בשבוע הבא. אנחנו נעדכן.

מחברת מנרב נמסר בתגובה: "העתירה הוגשה במעמד צד אחד. כלל הטענות שהוצגו על ידי שיכון ובינוי בפני ועדת המכרזים, נבדקו ונדחו על ידי ועדת המכרזים. החברה סמוכה ובטוחה שלאחר שתשמע בבית המשפט, העתירה תידחה".

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה: "האוניברסיטה לומדת את העתירה והיא תגיש את תגובתה לבית המשפט".