דברים מלחיצים עלולים לקרות לנו כשאנו בחדר הניתוח. כך התברר בבית החולים סורוקה, כשציפוי מנורה נפל לאזור המנותח בגופו של מטופל, בעת שהוא מצוי על שולחן הניתוחים. האירוע החריג התרחש במחלקה לכירורגיית כלי דם, בחדר ניתוח מספר ארבע, והוביל לסגירת חדר הניתוח עד להחלפת המנורות ותיקון הליקויים.

בבית החולים הדגישו שלמטופל לא נגרם נזק, ובעקבות המקרה נערכה ביקורת הנדסית בכל חדרי הניתוח והוחלט להחליף את המנורות בעוד שני חדרים נוספים. גורם בבית החולים סורוקה ציין שבכירים במחלקה התעקשו שלא לקיים ניתוחים בחדרים שבהם נמצאו ליקויים עד לתיקונם ואף התריעו על המצב עוד לפני שהתקלה אירעה.

-

מבית החולים סורוקה נמסר: "כל הניתוחים בוצעו בחדרי ניתוח אחרים. אנו נערכים לרכישת מנורות חדשות והתיקון הדרוש יתבצע בהקדם. לא נגרם כל נזק למטופל". יחד עם זאת, בכיר בבית החולים סיפר כי לא בוטלו ניתוחים בעקבות האירוע, אלא פשוט סגרו את חדר הניתוח מיידית.

בעקבות מקרה זה, כדאי להיזכר בדו"ח מבקר המדינה מחודש מאי האחרון בו התפרסמה ביקורת על הציוד המיושן בחדרי הניתוח, אשר גורם לעיכובים בניתוחים ואף לביטולם. כמו כן, נמצא כי ישנן תשתיות לקויות הגורמות להשבתת חדרי הניתוח.

מבקר המדינה, שפירא, כתב: "בבתי חולים אחדים, הן ממשלתיים והן של הכללית, חדרי הניתוח מיושנים, עם תשתיות שאינן עומדות בסטנדרטים העכשוויים והם אינם ממוגנים לעתות חירום כנדרש. למשרד הבריאות אין תוכנית אב לבינוי חדרי ניתוח חדשים".

הביקורת הוצגה בפרק נפרד שהתמקד ביעילות הפעלת חדרי הניתוח, ונראה כי על אף הביקורת המוצגת בדו"ח, ממצאיו לא יושמו והתשתיות הלקויות עדיין מסכנות את החולים.