-

בתרגיל תירחשו מצב של רעידת אדמה מאסיבית שבעקבותיה נוצר אירוע רב נפגעים שבמסגרתו נערך ביה״ח לקליטה של עשרות נפגעים מדומים תחת פגיעה במבנים ובתשתיות בית החולים. 

במהלך התרגיל הועברו מחלקות חירום חיוניות ממרחבי בית החולים למרחבים פתוחים ואף התקיים תרגול סיוע של היחידה צבאית של פיקוד העורף, ״היחצ"ב״, שתפקידה לסייע בתפקוד בית החולים בחירום.

-

את התרגיל הובילה רס"ן ליבנת קוסקס, רמ"ד תכנון והיערכות בתי חולים דרום לשעת חירום, אשר בתפקידה, אחראית על ההכנה של בתי החולים בדרום לתרחישים שונים של חירום. במסגרת תפקידה היא מספרת: "אנו מסייעים למשרד הבריאות להכין את בתי החולים לחירום על ידי גיבוש נהלים, אמצעי הגנה ומיגון של בתי החולים, ובאופן כללי מכינים אותם להתמודדות עם אירועים רבי נפגעים. הפעם אנחנו מדברים על תרגיל רעידת אדמה".

השנה בחר פיקוד העורף להתמקד בנושא רעידת אדמה. רעידת אדמה הוא תרחיש מורכב ומאתגר שדורש מבית החולים התנהלות נכונה. במקרה בו הוא עשוי להיפגע בעצמו הוא יידרש לטפל בנפגעים מבית החולים עצמו. ליבנת מספרת: "התשתיות והמבנים נפגעים, לא יהיה חשמל, מים ואמצעי התקשרות בבית החולים ולכן ייתכן שחדרי ניתוח לא יעבדו". בשל המורכבות של תרחיש זה פיקוד העורף פועל להבאת בית החולים להיות מוכן בשיגרה ובכך להציל חיים בחירום.

-

התרגיל הגדול בבית החולים "סורוקה" היום כלל פרישה והעתקה של מחלקות שלמות, מיון ואת המרכז לרפואה דחופה במרחב הפתוח של בית החולים ודימה מיון של פצועים שיגיעו. על מנת להפוך את המצב לממשי ככל הניתן בית החולים גם הפעיל את מטה החירום שלו. בנוסף, בתרגיל פעלו בשילוב כוחות צוותי הנדסה ואחזקה, וצוותי ביטחון וגם נערך תרגול של פינוי מגובה בשיתוף עם כיבוי אש.

על חלקה בתרגיל מספר ליבנת: "אנו בפיקוד העורף אחראיים על הובלת התרגיל והכנה של בית החולים לתרגיל שכוללת בין היתר כתיבת נוהלים, בדיקת שטחי הפריסה וסימולציה למטה. כמו כן במסגת ההכנות עבר בית החולים הכשרת סע"ר ( סיוע עצמי ראשוני) ואימון מהנדסים בשת"פ עם מהנדסי משרד הבינוי והשיכון".

-

מטרת התרגיל בעצם היא להכין את בית החולים להתמודד לבד עם הקליטה המסיבית של הפצועים: מספרת ליבנת: "אנחנו מכינים את בתי החולים לעבוד כ"אי בודד" במשך שלושה ימים, כפיקוד העורף נשאף לצמצם את הזמן הזה למינימום ולסייע ככל הניתן".

לתושבי העיר באר שבע ליבנת מוסרת: "זה בית חולים מצוין שנערך לחירום, וניתן להרגיש זאת גם בשגרה. אנחנו בפיקוד העורף נמשיך לשמור על שיתוף הפעולה כדי שברגע השעה נדע מה לעשות, אם אנחנו מתרגלים בשגרה נהיה מוכנים לחירום".