צילום: shutterstock

אקנה היא מחלת עור המופיעה בעיקר אצל מתבגרים, אך עלולה להופיע גם בילדים מגיל שבע ולעיתים אף בתינוקות. האקנה נגרמת בעקבות חסימת הנקבוביות בעור עד אטימתן ויצירת ראשים לבנים ושחורים, כאשר מופיעה אקנה קלה שאינה מהווה מטרד יסתפק המטופל בשמירה על היגיינת העור ולעיתים טיפול תרופתי מקומי בלבד.

אך כאשר לא מטפלים כראוי באקנה עשויות להיווצר דלקות ומוגלה עד כדי היווצרות נגעים דלקתיים עמוקים כמו קשריות וציסטות. במקרים כאלה של אקנה בינונית עד קשה, שלעיתים מלווה בצלקות ובהשפעות רגשיות על המטופל עקב הערות הסביבה, יתבצע טיפול תרופתי דרך הפה.

הגורמים העיקריים לאקנה הם: ייצור מוגבר של שומן חלב על פני העור, סגירת נקבוביות העור, חיידק הפרופיאונבקטר אקנה והופעת דלקת, גורם זה הוא למעשה תגובת הגוף לשלושת הגורמים הראשונים. כמו כן, לגנטיקה יש קשר מסוים להופעת אקנה וכמובן להורמונים, כחלק מתהליך ההתבגרות מופרשים הורמונים מסוימים בגוף, חלקם גורמים לייצור מוגבר של שומן חלב הגורם לחסימה ואטימת הנקבוביות.

בבריאותא ניתן להתייעץ עם מגוון מומחים בתחום בניהם ד"ר אמיר חורב, רופא עור בכיר ומנהל השירות למחלות עור בילדים בבית החולים סורוקה. המסביר כי לאקנה טיפולים תרופתיים רבים, חלק מקומיים ונעשים על ידי קרמים, ג'ל ותרחיצים שונים וחלקם ניתנים בכדורים. הטיפול ניתן בהתאם לחומרת האקנה ובהתחשב בסוג העור, אלרגיות וטיפולים קודמים.

כמו כן, ממליץ ד"ר חורב למי שסובל מאקנה לשטוף את הפנים פעמיים ביום, בוקר וערב וגם לאחר פעילות גופנים והזעה, אך לא לשפשף, לקרצף או "לפוצץ" את האקנה דברים העלולים לגרום צלקות והחמרה. הוא מוסיף להסביר כי בטיפול באקנה חייבים לגלות סבלנות, כיוון שחלק מהטיפולים עשויים להימשך 4-8 שבועות עד לקבלת תוצאות.