כאשר מדובר על חיזוק עצמות רבים נוטים לחשוב באופן מידי על חסר בסידן, אך ישנו פרמטר נוסף וחשוב לא פחות והוא וויטמין D, המסייע לשקיעת סידן בעצמות ובכך לחיזוקם. רבים אינם מתוודעים לחשיבותו של וויטמין D, כייוון שהוא אינו נמדד באופן שיגרתי אצל ילדים.

צילום: shutterstock

בבריאותא תוכלו למצוא את המומחה בתחום, ד"ר אלון חיים אנדוקרינולוג וסוכרת ילדים. אשר ממליץ לבדוק את רמת ויטמין D בקרב ילדים עם שברים בגפיים, בייחוד כאשר מדובר בילדים כהי עור או בעונת האביב ובמידה שנמצא חוסר בוויטמין D לפנות לקבלת הטיפול המתאים.

זאת לאור מחקר שנעשה לאחרונה בהולנד, במטרה לבדוק שכיחות חסר ויטמין D בילדים עם שברים בגפיים וגורמי סיכון לחסר בוויטמין D. מחקר זה מצביע על שיפור משמעותי שהתרחש לאחר מתן טיפול לילדים שבקרבם נמצא מחסר בוויטמין D לאחר שברים בגפיים.

הסיבה לשימת דגש בילדים כהי עור נובעת ממחקר שמצא שככל שהעור בהיר יותר כך הוא סופג יותר קרינה מהשמש ומייצר ויטמין D, על כן נמצא כי בעור כהה נספגת פחות קרינה ומיוצר פחות ויטמין D. כמו כן, בדיקה בעונת האביב המגיעה מיד לאחר החורף חשובה אף היא, כייוון שמדובר על תקופה ארוכה בה לא נחשפו הילדים לשמש שמסייעת בייצור ויטמין D. 

דרכים לקבל ויטמין D

טיפולים נוספים להם תוכלו למצוא פתרון בבריאותא על ידי ד"ר אלון חיים הם: סוכרת נעורים, השמנה, סוכרת מסוג 2, ברור ואבחון בעיות גדילה, התבגרות מוקדמת או התבגרות מאוחרת, אי סדירות המחזור החודשי ושיעור יתר בבנות, בעיות בתפקוד בלוטת התריס, בעיות בתפקוד בלוטת יותרת התריס (פרהתיירואיד) ובעיות במאזן הסידן, בעיות בתפקוד בלוטת יותרת המוח (היפופיזה) ותפקוד בלוטת יותרת הכליה (אדרנל).