שתי נשים שסבלו מפגם בליבן, עברו לאחרונה הליך לסגירתו בבית החולים סורוקה. מדובר בפגם במחיצה הבין עלייתית בלב, ASD (ATRIAL SEPTAL DEFECT), אשר משפיע על שגרת חייהן. ASD הינו חור במחיצה שבין שתי העליות בלב שגורם לכך שדם עשיר בחמצן עובר מהעלייה השמאלית לעלייה הימנית ומתערבב עם דם דל בחמצן. זהו בדרך כלל פגם מולד שנוצר במהלך החודשיים הראשונים של ההריון.

ד"ר קרלוס כפרי, מנהל יחידת הצנתורים, בחדר הצנתורים בסורוקה. צילום: רחל דוד, סורוקה

בכל הנוגע למחלות לב, שיעור מומי הלב המולדים מוערך ב־0.8 אחוז מכלל הלידות. מתוך אוכלוסייה זו שיעור ה־ASD  מוערך בשישה עד שמונה אחוזים. אולם, יש גם מקרים בהם הפגם נוצר כסיבוך של פרוצדורות לב אחרות ואינו מולד. לעיתים הפגם אינו גורם לסיפטומים למטופל אולם הוא עלול לגרום לקוצר נשימה במאמץ, לחולשה ועייפות. כאשר הפגם משמעותי וגורם להרחבת חדר ימין של הלב יש צורך לסוגרו בניתוח או בצנתור, כמו שקרה במקרים הללו. סגירה בצנתור אפשרית רק במאפיינים אנטומיים מתאימים של הפגם (מיקומו וגודלו).

המטופלת הצעירה, בשנות העשרים לחייה, אובחנה כסובלת מפגם מולד במחיצה שגרם לה לקוצר נשימה ולכאב בחזה. אקו לב שבוצע לה הדגים הרחבת החדר הימני בלב. המטופלת השנייה, בשנות השבעים לחייה, סבלה מפרפור עליות ויתר לחץ דם. בשנה שעברה היא עברה פרוצדורה פולשנית לטיפול בפרפור העליות והמשיכה לסבול מקוצר נשימה במאמץ. באקו שבוצע לה הודגם פגם חדש במחיצה הבין עלייתית עם הרחבת חדר ימין שבגינו בוצעה לה הפרוצדורה.

למרות הסיטואציה המלחיצה, הנשים עברו את הפרוצדורה בהצלחה על ידי צוותים רפואיים של המערך הקרדיולוגי: ד"ר קרלוס כפרי, מנהל יחידת הצנתורים, ד"ר יגאל אברמוביץ, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב ביניים וד"ר אפרת מזור, קרדיולוגית בכירה ואחראית מרפאת מומי לב מולדים בילדים ומבוגרים, יחד עם צוות חדר ניתוח והרדמה.

ד"ר יגאל אברמוביץ מסביר: "כחלק מהפרוצדורה מוחדר קטטר דרך וריד במפשעה אל הלב ודרכו מועבר התקן הסוגר את הפגם. הפעולה נעשתה בהרדמה מלאה ובהנחיית אקו דרך הושט והמטופלות השתחררו לביתן תוך זמן קצר ובמצב טוב".

פרופ' דורון זגר, מנהל המערך הקרדיולוגי בסורוקה: "בחודשים האחרונים התרחב המערך הקרדיולוגי בסורוקה. נקלטו מומחים חדשים והתחלנו לבצע מספר פעולות חדשניות שלא בוצעו עד כה כמו סגירת הפגם במחיצה המתוארת כאן. אנו נמשיך בתנופת עשיה זו כך שתושבי הנגב יוכלו לקבל את כל מגוון הפעולות הקיימות בקרדיולוגיה, וברמה הגבוהה ביותר".