התערוכה "בסוף מערב"

Alternate Text
תאריך האירוע: יום שלישי, 25.09.18 10:00
כתובת:רחוב העצמאות 60, באר שבע
סוג האירוע: תערוכה, כללי
קהל יעד: מבוגרים, ילדים, כל המשפחה, נוער
מחיר: 10-30
מיקום:מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח

מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח - "בסוף מערב"

ימים ג'-ה' – 25-27.9

התערוכה מציגה פריטי אמנות וחפצים מסורתיים מהמאה ה-19 עד תחילת המאה ה-20, לצד עבודות עכשווית של אמנים ישראליים שיש להם קשר ביוגרפי הדוק לתרבות היהודית הצפון-אפריקאית ובמיוחד למרוקו. החלק המרכזי בתערוכה "בסוף מערב" מוקדש לחפצי אומנות וכלים מסורתיים מאוספו הפרטי של ד"ר דויד רואש, יהודי אלג'ירי שהיגר לצרפת.

 

  • לפרטים נוספים: מוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, טלפון: 08-6993535.

 

 צילום: רפי דלויה

 

בסוף מערב
אמנות ואומנות מארצות המגרב: מרוקו, אלג'יריה, תוניסיה

התערוכה החדשה "בסוף מערב" היא זיכרון היסטורי וקול געגוע למורשת הענפה של תרבות צפון אפריקה, המוסלמית והיהודית.

מוצגים בתערוכה פרטי אמנות ואומנות מסורתיים מהאזור, ששיקפו את הרב-גוניות התרבותית והאתנית בארצות המגרב, וחלקם אף מצביעים על השפעת הקולוניאליזם האירופאי על מסורות אלו.

לצד אלה מבטאת התערוכה כמיהה להמשכיות תרבותית בעבודותיהם של אמנים ישראליים, ז'אק ז'אנו, אייל אסולין, מירב פלג ופנינה ברקאי, להם קשר ביוגרפי למורשת הצפון-אפריקאית.

20 במרס 2018 - ינואר 2019

במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, נפתחה ב 20 במרס, התערוכה "בסוף מערב" אמנות ואומנות מארצות המגרב: מרוקו, אלג'יריה, תוניסיה, שאצרה ד"ר שרון לאור-סירק – אוצרת המוזאון. התערוכה מציגה פריטי אמנות וחפצים מסורתיים, מהמאה ה 19 עד תחילת המאה ה 20, לצד עבודות עכשווית של אמנים ישראליים להם קשר ביוגרפי הדוק לתרבות היהודית הצפון-אפריקאית ובמיוחד למרוקו.

החלק המרכזי בתערוכה "בסוף מערב" מוקדש לחפצי אומנות וכלים מסורתיים מאוספו הפרטי של ד"ר דויד רואש, יהודי אלג'ירי שהיגר לצרפת ושם לו למטרה לשמר ולכבד את התרבות הצפון-אפריקאית המפוארת. הקשר אל האוסף המיוחד נוצר בזכות אחיו, ד"ר רוברט רואש המתגורר בנגב ויצר קשר עם המוזאון בבאר שבע. בין הפריטים בתערוכה, תכשיטי נשים ששימשו כאביזר קישוטי אך היו גם סימן למעמד כלכלי וסמלי; קמעות שיוחס להם כוח מאגי נגד עין הרע בקהילות האסלאמיות והיהודיות כאחד. חלק מהפריטים, משקפים את השינויים באמנות המסורתית שחלו בהשפעת הקולוניאליזם האירופי. היחסים הבעייתיים בין צפון-אפריקה לצרפת כיום, משתקפים בעבודתו של האמן האלג'ירי- צרפתי עאדל עבדאסאמד – "נוף אוקיינוס".

האמנים הישראליים ז'אק ז'אנו, אייל אסולין, מירב פלג ופנינה ברקאי, בחרו לבטא בשפת האמנות את הזיקה העמוקה שלהם למורשת ולמסורת התרבותית ממנה באו, וכמו גם את הכמיהה להמשכיות תרבותית של יהדות צפון-אפריקה. אמן הפיסול אייל אסולין, יצר לרגל התערוכה שתי עבודות חדשות, באמצעותן הוא מציג את החשיבות התרבותית המיוחסת לזהב ולתכשיטים כפריטים מסורתיים בעלי משמעות סמלית ורוחנית בתרבות הצפון-אפריקאית.

 

צילום: רפי דלויה

 

שמלות כלה מסורתיות מרשימות ואותנטיות מארצות המגרב המוצגות בתערוכה, מתכתבות עם עבודותיהם של אמנים עכשוויים. מירב פלג, אמנית היוצרת בנייר, יצרה במדיום זה את "השמלה הגדולה" שלה כמחווה וגעגוע למסורת התפירה והעמלנות המפוארת של נשות הקהילה, בהן בנות משפחתה, בהכנת בגדי הכלה שנלבשו לאורך דורות.

ז'אק ז'אנו, יליד מרוקו, הוא אמן פיסול שמתכתב עם המקורות ומציג בתערוכה שתי עבודות. אחת מהן "הללויה", מרמזת על הקדושה שיוחסה לבגדי החתונה וגם מסמלת את התכריכים שנהגו ללבוש מתחת לבגדים לזכר חורבן ירושלים. פנינה ברקאי, גם היא ילידת מרוקו, יוצרת כלי קרמיקה בהשראת כלי הבישול המסורתיים של אמה, עם הסמלים והצבעים מהמורשת המרוקאית לצד שילוב מוטיבים עכשוויים וארצישראליים.

המוצגים בתערוכה הושאלו מאוספים פרטיים ומאוסף מוזיאון ישראל, ירושלים. 

נעילת התערוכה: ינואר 2019

 

שעות פתיחת המוזאון:
ימים שני, שלישי, חמישי: 16:00-10:00
יום רביעי:
                      19:00-12:00
ימים שישי ושבת:
            14:00-10:00
יום ראשון
:                     סגור.

אתר המוזאון: www.ine-museum.org.il